„Dobrostan i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży- profilaktyka i wsparcie w sytuacjach trudnych”

# # #

„Dobrostan i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży- profilaktyka i wsparcie w sytuacjach trudnych”

„Nikt nie może żyć i rozwijać się, jeśli się nie odbija w czyichś oczach” (Antoine de Saint-Exupéry – „Mały Książę”

Kochani, to cytat, którego użyła pani Agnieszka Domowicz z Akademia Nauki – Zielona Góra , prowadząca wtorkowe spotkanie przygotowane specjalnie dla rodziców naszych uczniów.

Zgadzamy się z tym powiedzeniem w stu procentach! Jakie to ważne – być zauważonym przez drugiego człowieka. Nasze życie i rozwój nie odbywają się w próżni, lecz w kontekście relacji z innymi, które pomagają nam rosnąć i lepiej rozumieć siebie. Człowiek często potrzebuje spojrzenia z zewnątrz, aby dostrzec siebie w pełni. To, jak jesteśmy postrzegani przez innych, wpływa na nasze poczucie wartości i pozwala lepiej poznać swoje mocne strony oraz ograniczenia. To, jak ktoś nas widzi, może być bodźcem do samodoskonalenia. Ten cytat mówi też o tym, jak istotne są relacje z innymi ludźmi w procesie naszego rozwoju. Człowiek nie jest istotą wyizolowaną – rozwija się w kontekście społecznym. Współpraca, interakcje i wpływ innych osób pomagają kształtować naszą tożsamość. To i wiele innych kwestii było właśnie tematem wczorajszego spotkania pt.: „Dobrostan i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży- profilaktyka i wsparcie w sytuacjach trudnych”.

Prowadząca wskazała także obecnym, jak rozpoznać u dzieci symptomy depresji, które znacznie różnią się od symptomów występujących u osób dorosłych. Omówiono także objawy i powody różnych lęków, agresji i autoagresji. Nie pominięto również tematu, który towarzyszy współczesnej młodzieży czyli uzależnienia od Internetu i zagrożeń z niego płynących. Pani Agnieszka poleciła obecnym na spotkaniu rodzicom książkę pt.: „Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci?” autorstwa Manfreda Spitzera. Wykazuje ona m.in., że osoby uzależnione od Internetu mogą tracić zainteresowanie innymi ludźmi i ich otoczeniem, co może prowadzić do izolacji społecznej. Ponadto może ono prowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią, a także do obniżenia poziomu aktywności fizycznej. A co najważniejsze, osoby uzależnione od Internetu wykazują „strukturalne zmiany mózgu” i „zmniejszenie istoty szarej”.

Jak widzicie, spotkanie było niezwykle ważne i atrakcyjne dla osób obecnych. Podczas niego padło wiele pytań i odpowiedzi dotyczących omawianych tematów ale także procedur i dostępności specjalistów. Prowadząca wskazała także jaką ważną rolę odgrywają rodzice w wychowaniu dzieci, ich reakcje na zachowania młodych ludzi i konsekwencja w podejmowanych decyzjach i działaniach. Podkreśliła także jak ważna na tym etapie jest współpraca ze szkołą, w tym z wychowawcą klasy. W tę część włączyła się także nasza Pani Dyrektor Sylwia Matuszak i wymieniła obowiązujące w szkole procedury oraz instytucje, z którymi współpracuje szkoła, niosąc pomoc dzieciom i ich rodzinom, a także zadeklarowała pomoc w sytuacjach trudnych.

Cieszymy się, że rodzice świadomie uczestniczyli w spotkaniu, że nie bagatelizują problemów swoich dzieci, tylko poszukują ich rozwiązań. Dziękujemy Państwu za to świadome rodzicielstwo, a prowadzącej za bardzo wartościowe spotkanie. 🫶🌹🫶

Justyna Kacprzak

# # #